קמפוס ארנון

קמפוס

הפיכת "אתגר חדש" להוראה יחידנית, למודל למידה.                                            

 

קבוצה קטנה (חמישה ילדים) לומדים טכניקות ביצירתיות ומלמדים אותן לשאר ילדי הכתה, במסגרת "קמפוס ארנון" הנערך פעם בחודש בימי ששי.

 

דוגמאות לטכניקות ביצירתיות:

 

טכניקת "פירוק והרכבה"

 

אחת הטכניקות הפשוטות אך המעצימות לטיפוח יצירתיות היא פירוק הישן והרכבה של יחידות הפירוק למשהו חדש.

 

זהו תהליך המאפיין יוצרים בתחומים שונים, מדענים ואנשי רוח. כל אחד בדרכו אוסף את הישן, המוכר והנחקר מפרק את חלקיו ומרכיב אותם בדרכו שלו, בדרך בה הוא קורא את הדברים, חש אותם ומבטא אותם.

 

איך  ומתי משתמשים ב"פירוק והרכבה"?

 

בכל פעם כשמתחילים מחשבה חדשה, מנסים רעיון חדש או רוצים לעשות פרויקט חדש, רוצים להמציא מילה חדשה, מחפשים התחלה לסיפור…או לציור.

טכניקת "העלאת אסוציאציות"

 

אחת מקבוצת טכניקות המטפחות יצירתיות בחשיבהמאפשרת לחושב ומכוונת אותו להיות מודע לדימויים, לחלקי מידע, לרגשות ורמזים (ויזואליים , חושיים ומילוליים) לא מודעים, לא רצוניים המשמשים בסיס לתחילתה של התרחשות חשיבה.

 

הטכניקה "העלאת אסוציאציות" יוצרת מודעות אצל החושבים  לעשות שימוש בכל אלה בתהליכי חשיבה. שימוש בדימויים, במידע חסר (מה זה מזכיר לי…), בחלקי מידע (למה זה דומה…), ברמזים וויזואליים (כמו מה זה נראה…) בתחושות (מה הקשר….) כ"עוגנים" לחשיבה מכוונת ומאורגנת.

 

טכניקת "סרנדיפיות"

 

מטרת הסדנאות להכיר תהליכים של חשיבה סרנדיפית ולתרגל מיומנויות שיאפשרו שימוש עתידי במיומנות זו על מנת לפתח רעיון לשכלל אותו /לשפר אותו/לשנות אותו ולהעריך אותו תוך כדי התהליך ובניית הידע בנושא.